כרוניקות חטופות של זמן

מתוך "כרוניקות חטופות של זמן", זיכרונות אישיים משהותי בבנגל (1936-1947) – אלכס ארונסון
פתיח לפרק 4 וקטע מאותו פרק עצמו.

נווה-שלום המצוי בפינה שכוחת אל של מערב בנגל, אך טבעי כי ימשוך אליו תהלוכת תמהונים אשר עינם לא חזתה במשורר*, או את מי ששואלים את ליבם להתוודע לאתר שמטפח את אמנויות השלום דווקא בעיבורו של עולם השרוי במלחמה.


בשעות הבוקר המוקדמות, באפלה של טרם שחר, נהג לעזוב את חדרו ועל קצות האצבעות להלך לאולם האוכל שלנו, הוציא כוס מן הארון והטיל את מימיו בתוכה. אז השיב את הכוס הלא-עוד-ריקה למקומה, ופסע חזרה לחדרו. הואיל והדבר התרחש לילה אחר לילה, המשרת שהגיש לנו את ארוחת-הבוקר התמלא חשדות. הוא הסתתר תחת אחד השולחנות על-מנת לבלוש אחר ביקורי הלילה המשונים בארון. כשלראשונה שמענו על הַשתנות הנוקטורנו הללו, חשבנו שמדובר במקרה קלאסי של הליכה מתוך שינה. אך המשרת הבחין בעיניו הפקוחות לרווחה של האיש, בתנועותיו המודעות, בהתנהגותו הדוחה, ושפט אותן כבעלות כוונה. נראה שהמצפון שלו לא הוטרד כהוא זה בעטיו של מה שהצטייר כמין מנחת קורבן לאלוהים נעלם וחסר שם. הוא בהחלט היה נוצרי, יכול להיות אפילו שהיה מומר לאיזה פונדמנטליזם חדש, אופנתי. ניסנו לייחס את הליכותיו לאיזו פיסקה חבויה בתנ"ך או בברית החדשה, אבל לבסוף החלטנו שהמעשה הנידון לא מתקשר לשום מנהג מוכר, דתי או חילוני. גם שירה אי אפשר היה לתלות בדבר, כיוון שלא היו ספרי שירה על המכתבה שלו. מדע הכלכלה** גם הוא לא סיפק ישועה. הסקנו, אם כן, שהעניין הוא מקרה ברור של כפייתיות נוירוטית. דיירי הבניין כתבו מכתב למנהל האחראי על חוק וסדר. כך, העלייה לרגל הלילית לאולם האוכל פסקה, ויום אחד נעלם הכלכלן אף מבלי להיפרד לשלום. במשך כמה ימים התגעגעתי לריגוש שגרם האיש יוצא-הדופן. אבל במהרה החלו להופיע ביטויים אחרים של מוזרוּת מערבית.

—————————

* המשורר הוא רבינדראנת טאגור, אשר הקים את נווה השלום, הלא הוא שנטיניקטן. קראו גם כאן.
**הגיבור מטיל-המים הוא מרצה לכלכלה, כפי שהוסבר לפני כן.

מאנגלית: כרמית רוזן

תודה למתן, שתגובתו לכלכותה, טאגור, והגננת העבריה הראשונה שאהבה את אימא הודו הובילה אותי לספר.


פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)   ביום 23 בספטמבר 2010 בשעה 17:05

    יפה ממש.

  • 1st art gallery   ביום 23 ביוני 2015 בשעה 08:59

    Your post really helped me figure out life, if it weren't for your site I'd probably still be stuck in search engine world looking for all sorts of information. You know?

  • Jarone Ashkenazi   ביום 20 באוגוסט 2015 בשעה 02:34

    So I was stuck at my wits on what to look for and was just about to give up entirely when I came across your post. I really hope the best for you in business.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>