ביום שבו הוכרזה המלחמה

הוא הגיע ביום שבו הוכרזה המלחמה, מלווה בשני שוטרים הודים נושאי נשק כבד. הם באו אחרי-הצהריים בין שני ממטרים של גשם. ישבתי אז על המרפסת והאזנתי, כפי שלעתים כה קרובות בחרתי ברגעים של סערת נפש, לסימפוניה בסול מינור של מוצרט. ראיתי אותם מתקרבים באיטיות לבונגלו שלי, בעקבותיהם תהלוכה שקטה וחמורת-סבר של תלמידים ומורים. סולם המינור הרוטט של הפרק הראשון הופרע כך לפתע פתאום על-ידי מה שנראה היה כמו תהלוכת הלוויה, אף על פי שלא מארש ההלוויה של שופן ולא הארואיקה של בטהובן התנגנו בהלמות הרגליים של הצועדים. התהלוכה עצרה בחזית הבונגלו שלי והקצין הממונה קרא בקול מסמך רשמי לפיו היוויתי איום לביטחון המדינה. הוא ציווה עלי לארוז מעט מחפציי, ביניהם הוא טרח לציין כיסא קל, מה שהפתיע אותי מאוד. כשהושלמו הסידורים הרשמיים, הצטרפתי לשוטרים בתוך הג'יפ אשר עשה דרכו אל תחנת הרכבת הקרובה. שום כיסא קל לא כללתי במיטלטליי, שכן הייתי סמוך ובטוח שישחררו אותי תוך יום-יומיים. תהלוכת שואלי הטובה והמברכים אותי התפוגגה בעלטה בלי שמילת פרידה תטפס אל השפתיים.

כיוון שהרכבת הבאה לכלכותה עתידה היתה להגיע רק עם שחר, הוצבה מיטה בשולי מבנה תחנת הרכבת, והתבקשתי להתפרקד בה בנוחות, כבשלי, למשך הלילה. סופקה כילה. המשמר נושא הנשק נעלם, ונותרתי לבד תחת הכוכבים עד בואה של הרכבת. יכול הייתי להימלט בקלות, לו ידעתי לאן. הרהרתי באפשרויות הרבות שעמדו בידי לחולל נזק גדול ממש, לו באמת הייתי גורם עוין. אבל אט אט המהום היתושים והחרישיות של תחנת הרכבת הנטושה נמנמו אותי, ונפלה עלי תרדמה. היתה זו שינה שלווה יחידה במינה, שנעדרו מתוכה אותן דמויות מאיימות של מלחמה שרדפו אותי לאחרונה. ההווה הבטיח להיות, אם לא ממש נעים, לפחות מוגן תחת עיניהם של אלה שישגיחו עלי במחנה. לאחר המתח שגאה בשבועות האחרונים, כבר ציפיתי להיות מכותר בתיל דוקרני, התגלמותו של מפלט מאי-הוודאות של שלווה כוזבת. חברות ומוזיקה,עם זאת, נותרו מאחור.

 מתוך  ספרו של Alex Aronson

-Brief Chronicles of the Time: Personal Recollections of my Stay in Bengal (1937 .1946).
עוד מתוך הספר תרגמתי כאן: קטע מתוך פרק 4 וגם מקבת בשנטינקטן

תודה למתן אורן

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>