האשה הזו היתה היום אני

הבוקר היו לי כמה שעות של חסד. כלומר לבד. ולמעשה החסד הוא דווקא הזמן עם הקטנטונת אבל הזמן הזה של הלבד יקר ערך כל כך לאימא, שאפשר ומותר לקרוא גם לו חסד. הייתי בטוחה שאעשה כל מיני דברים מועילים בחלון הזה, ולבסוף אכן עשיתי דבר מועיל מאוד, אם כי לא מה שתכננתי, תרגלתי יוגה, פשוט בבית, על השטיח שהפך לאחרונה למגרש המשחקים של בתי והיה הבוקר מזרן היוגה שלי.

הרגשתי צורך בנוכחות נוספת לתרגול הזה. כוונתי, יש שמתרגלים יוגה וההכוונה עולה מהגוף. היום ביקשתי הכוונה חיצונית, וזו נמצאה בדמות הספר המקסים והשימושי כל כך יוגה של האישה

אז האישה הזו הייתה היום אני.

תתעלמו בבקשה מהצילום לכריכה, שלדעתי מדבר דימוי מסוים של יוגה, ולא מדבר יוגה. זה לא משנה. כפי שהמורה שלי אומרת, אל תתמקדו באיך נראית התנוחה, אלא בתוכן שלה, איך זה מרגיש מבפנים. ובפנים – התוכן – יופי!

יוגה של האישה

למה הספר הזה חביב עלי כל כך?
ראשית, המבוא שלו נפלא. מה שהייתי מאחלת לעצמי המתבגרת שיספרו לי, במקום השיחה ההיא על הווסת עם החבילות המרשרשות של הפדים והטמפונים, שבעצם החזיקו כלום, אוויר ריק מתוכן אמיתי שיכול להתחבר לגוף, ללב – הרעֵב למיתולוגיה גדולה ויפה על הנשי.

וכן, גם בגילי המתקדם, עדיין מלבב לקרוא את המידע העשיר והמשמח הזה על מחזוריות הגוף.

מעבר לכך, יש בספר תרגולים טובים ועמוקים, פשוטים למעקב, הבנה וביצוע – לכל מי ששפת היוגה כבר קצת נהירה לה (כי למרות שהגוף שלנו יודע יוגה – ולו מהזיכרון התינוקי האגור בגופנו, מן הרחם, ואחרכך, עד שיצקו אותו אל הכיסא, שעצר אותנו מתנועה – רובנו זקוקים בתחילה למורה). הפרקים ערוכים תחילה סביב תנוחות יוגה, עם שפע הסברים, ולאחר מכן מציעים תרגולים רלוונטיים לעניין מציק מסוים, ייצוב והרגעה שלו.

בעבר, היתה תקופה שסבלתי בה ממיגרנות. התרגול לטיפול במיגרנה שמצאתי בספר היה גילוי מבורך. בכלל, הספר מציע פעמים רבות וריאציות לתנוחות יוגה מוכרות שכוללות תמיכה נעימה מאוד, ובפרט דגש על תמיכה בראש. המגע התומך מזמין להרפות ולשחרר את הראש העייף, הלָחוּץ, לפעמים מָחוּץ, למקום מלא מקום, כבד מתוך נוכחות, לא מתוך מועקה, או פשוט קל.

חשוב לציין: הספר בנוי בראש "איינגרי" למדי, ולפיכך רווי בשימוש בעזרים. חגורות, קוביות, ובעיקר ידידה הטוב של כל אישה (ואיש) – הבולסטר! הבולסטר הינו כרית גלילית גדולה ומוצקה, והוא פריט מצוין לכל מי שגבו יקר לו, או סתם אוהב להתפנק. הבולסטר איננו רך ואיננו אמור להיות רך, הוא נוכח, יציב ותומך. בולסטר הוא חבר טוב ואני ממליצה לכל אחד ואחת להתיידד עם לפחות אחד ולהזמין אותו הביתה לעולמים (מחירו נע בדרך כלל בין ששים למאה שקלים ולדעתי שווה כל אגורה) אפשר גם לאלתר בולסטר (הספר מציע – דרך גלגול והצמדה של שלוש שמיכות).
על כל פנים, כמי שאוהבת בדרך כלל לתרגל "יחפה" מעזרים, ניסיוני עם הספר לימד אותי שבדרך כלל, אם זהירים מלהיות יותר מדי ייקים, זה נחמד.

התרגום, ההפקה (הספר מאורך כחוברת עבודה נוחה) והעריכה מרשימים, נעימים ומוקפדים. כפי שמעידה אהובה סתיו בקישור שנתתי קודם, היא עבדה עליהם כשנתיים. זה ניכר ביופיו של הספר וביכולתו הנינוחה לתקשר עם הקוראת, כמו חברה-מורה טובה.

דבר אחד חסר לי בספר. על אף התרגולים המצוינים המוצעים בו, לא מצאתי בתוכו את ההתייחסות הראויה לעבודה עם קרקעית האגן. כה חבל שספר יוגה אשר המוקד שלו הוא בריאות נשית לא מניח את הזרקור המתבקש על חיזוק קרקעית האגן ובפרט על תרגול ה"מולה בנדהה". השרירים החבויים האלה חשובים כל כך לנו כנשים.

עדיין, זהו ספר נפלא שיצטרף למדף הספרים האישי על הגוף הנשי – אני חושבת שכל אישה ונערה טוב לה שיהיה לה מדף כזה. בפעם הבאה שתחפשו מתנה לעצמכן, לחברה או לקרובת משפחה – ול"בת מצווש" בפרט!

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • herb trotter   ביום 25 ביוני 2015 בשעה 04:57

  At times like this it boils down to finding the information required, which as I'm sure you know can take some time. This post helped me figure out what I needed.

 • peter anjos   ביום 26 ביוני 2015 בשעה 05:32

  One thing they did say about her though was that she loved olive oil, which is why she lived so long. Impressive when you sit down and think of it.

 • victor spano   ביום 10 ביולי 2015 בשעה 04:19

  Our experienced Professionals hold industry certifications and have successfully repaired thousands of computers for end users, businesses and resellers.

 • sunil ramlall   ביום 21 ביולי 2015 בשעה 02:13

  This is the kinda post I was searching for. Sometimes I can't find what I'm looking for from Bing but it seems this time it worked for me! Thanks for your help.

 • Richard rafes   ביום 1 בספטמבר 2015 בשעה 00:55

  Life can be tough at times, you put in the hours of work and only end up with blank stares. You know what I mean? That's the time posts like this keep me motivated.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>